Indeks giełdowy to wskaźnik, który informuje inwestorów, w jaki sposób zmieniają się ceny, ukazuje tendencje, jakie panują na rynku w określonym czasie. Jest miernikiem zmian cen papierów wartościowych obejmującym wszystkie papiery wartościowe z wybranej grupy bądź danego typu. Grupy wyselekcjonowanych spółek w istotny sposób wpływającą na zachowanie się inwestorów giełdowych. Celem indeksu jest opisanie tendencji występujących na rynku akcji i tym samym ułatwienie inwestorom trafniejszego prognozowania zmian kursów.
Indeks giełdowy pełni ważną funkcję w ocenie stanu koniunktury gospodarczej, uzupełniając takie wskaźniki, jak: poziom zatrudnienia w poszczególnych sektorach, wielkość eksportu i importu, stopa inwestycji, stan zamówień w przemyśle.
Każda giełda ma swój specyficznie obliczany indeks giełdowy, np. w USA na giełdzie nowojorskiej obliczany jest indeks Dow Jones Industrial Average, na giełdzie we Frankfurcie – DAX (Deutcher Aktienindex).
Indeksy występujące na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie:
Indeks WIG20 jest obliczany od 16 kwietnia 1994 roku, na podstawie wartości portfela akcji 20 największych i najbardziej płynnych spółek z Głównego Rynku GPW. Pierwsza wartość indeksu wynosiła 1000 pkt. WIG20 jest indeksem typu cenowego, co oznacza że przy jego obliczaniu bierze się pod uwagę jedynie ceny zawartych w nim transakcji, a nie uwzględnia się dochodów z tytułu dywidend. W indeksie WIG20 nie może uczestniczyć więcej niż 5 spółek z jednego sektora giełdowego. Indeks WIG20 jest indeksem bazowym dla indeksów WIG20short i WIG20lev.
Indeks WIG30 jest publikowany od 23 września 2013 roku, na podstawie wartości portfela akcji 30 największych i najbardziej płynnych spółek z Głównego Rynku GPW. Wartość bazowa indeksu ustalona została na dzień 28 grudnia 2012 r. i wynosiła 2582,98 pkt. WIG30 jest indeksem typu cenowego, co oznacza że przy jego obliczaniu bierze się pod uwagę jedynie ceny zawartych w nim transakcji, a nie uwzględnia się dochodów z tytułu dywidend. W indeksie WIG30 nie może uczestniczyć więcej niż 7 spółek z jednego sektora giełdowego, zaś udział jednej spółki jest ograniczany do 10% w indeksie.
Indeks WIG to pierwszy indeks giełdowy i jest obliczany od 16 kwietnia 1991 roku. Pierwsza wartość indeksu WIG wynosiła 1000 pkt. Obecnie WIG obejmuje wszystkie spółki notowane na Głównym Rynku GPW, które spełnią bazowe kryteria uczestnictwa w indeksach. W indeksie WIG obowiązuje zasada dywersyfikacji, mająca na celu ograniczenie udziału pojedynczej spółki i sektora giełdowego. Jest indeksem dochodowym i przy jego obliczaniu uwzględnia się zarówno ceny zawartych w nim akcji, jak i dochody z dywidend i praw poboru.
Indeks mWIG40 jest kontynuacją indeksu MIDWIG i jest obliczany od 31 grudnia 1997 roku i obejmuje 40 średnich spółek notowanych na Głównym Rynku GPW. Wartość początkowa indeksu wynosiła 1000 pkt. mWIG40 jest indeksem typu cenowego, co oznacza, że przy jego obliczaniu bierze się pod uwagę jedynie ceny zawartych w nim transakcji, a nie uwzględnia się dochodów z tytułu dywidend. W indeksie mWIG40 nie uczestniczą spółki z indeksów WIG20 i sWIG80 oraz spółki zagraniczne notowane jednocześnie na GPW i innych rynkach o wartości rynkowej w dniu rankingu powyżej 1 mld euro.
Indeks sWIG80 jest kontynuacją indeksu WIRR i jest obliczany od 31 grudnia 1994 roku i obejmuje 80 małych spółek notowanych na Głównym Rynku GPW. Wartość początkowa indeksu wynosiła 1000 pkt. sWIG80 jest indeksem typu cenowego, co oznacza, że przy jego obliczaniu bierze się pod uwagę jedynie ceny zawartych w nim transakcji, a nie uwzględnia się dochodów z tytułu dywidend. W indeksie sWIG80 nie uczestniczą spółki z indeksów WIG20 i mWIG40 oraz spółki zagraniczne notowane jednocześnie na GPW i innych rynkach o wartości rynkowej w dniu rankingu powyżej 100 mln euro. Udział jednej spółki w indeksie jest ograniczany do 10%.
Indeksy sektorowe:
Na warszawskim parkiecie funkcjonują również indeksy branżowe, które odzwierciedlają sytuację poszczególnych gałęzi gospodarki w naszym kraju. W skład indeksów branżowych wchodzą:
- WIG Banki
- WIG Budownictwo
- WIG Chemia
- WIG Deweloperzy
- WIG Energia
- WIG Surowce
- WIG Informatyka
- WIG Media
- WIG Paliwa
- WIG Spożywczy
- WIG Telekomunikacja
Inne indeksy występujące na GPW w Warszawie:
Oprócz wyżej wymienionych indeksów na warszawskiej GPW występują m.in.:
WIG – Ukraine – Indeks narodowy grupujący spółki ukraińskie notowane na warszawskiej giełdzie.
WIGdiv – Indeks spółek dywidendowych. Obejmuje największe spółki o wysokiej płynności, które regularnie wypłacają dywidendę swoim akcjonariuszom. Jest to indeks dochodowy. W jego skład wchodzą również niektóre spółki z indeksu WIG20.
RESPECT – Indeks spółek odpowiedzialnych społecznie. Jest to indeks dochodowy.