• Aktualności
  • ABC inwestora
    • Pierwsze kroki
    • Psychologia inwestowania
    • Analiza fundamentalna
    • Analiza techniczna
    • Słownik
  • Mój portfel
  • Biblioteka inwestora
  • Kontakt
  • Pierwsze kroki
  • Psychologia inwestowania
  • Analiza fundamentalna
  • Analiza techniczna
  • Słownik

Giełda dla Początkujących

Naucz się inwestowania od podstaw!

Menu
  • Aktualności
  • ABC inwestora
    • Pierwsze kroki
    • Psychologia inwestowania
    • Analiza fundamentalna
    • Analiza techniczna
    • Słownik
  • Mój portfel
  • Biblioteka inwestora
  • Kontakt

o mnie

Aram Woźniak

Inwestor Giełdowy
Na GPW od lipca 2011 r.


Inwestuję na podstawie analizy fundamentalnej, która koncentruje się na otoczeniu ekonomicznym spółki. Poddaję analizie kondycję finansową spółki, silne i słabe strony, perspektywy rozwoju a także otoczenie makroekonomiczne, co pozwala na wybór podmiotu o najlepszych możliwościach wzrostu zysków w przyszłości. Stosuję strategię długoterminowego inwestowania pieniędzy na giełdzie w oparciu o zasady stosowane przez Warrena Buffetta i Benjamina Grahama.

Konto Direct z Moim ING

mój portfel

Alumetal (AML)
Cyfrowy polsat (CPS)
Dom development (DOM)
Livechat software (LVC)
Wirtualna polska holding (WPL)

Marzec 2017 +4,63%

sprawdź szczegóły >>

Analizy papierów wartościowych w ramach projektu "Mój portfel" są tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie są rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Stąd autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.

Konto Direct z Moim ING

obserwowane

11 bit studios SA (11B)
ABC Data SA (ABC)
Alta S.A. (AAT)
Amica Wronki SA (AMC)
Benefit Systems SA (BFT)
Budimex SA (BDX)
CCC S.A. (CCC)
CD Projekt SA (CDR)
Ciech SA (CIE)
Cyfrowy Polsat SA (CPS)
Energa S.A. (ENG)
Eurocash SA (EUR)
Fabryka Mebli Forte SA (FTE)
Grupa Azoty SA (ATT)
Inter Cars SA (CAR)
KGHM Polska Miedź SA (KGH)
Livechat Software S.A. (LVC)
Polska Grupa Energetyczna SA (PGE)
Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN)
PKP Cargo S.A. (PKP)
Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU)
Trakcja Polska SA (TRK))
URSUS SA (URS)
Wirtualna Polska Holding S.A. (WPL)

Tagi

akcje Alumetal (AML) analiza fundamentalna analiza techniczna Cyfrowy Polsat Cyfrowy polsat (CPS) dni bez sesji Dom develoment (DOM) Donald Trump dywidenda F-35 fazy sesji giełda gospodarka gpw GUS harmonogram sesji inflacja konto maklerskie Livechat software (LVC) Lockheed Martin Corporation mój portfel notowania ciągłe notowanie jednolite PKB Po Cenie Rynkowej Po Każdej Cenie rachunek akcje rachunek inwestycyjny rachunek maklerski raport Rodzaje zleceń maklerskich USA Warren Buffett WIG WIG20 Wirtualna polska holding (WPL) wycena spółki wyniki zlecenia giełdowe zlecenie maklerskie Zlecenie PEG Zlecenie PKC zlecenie STOP Loss Zlecenie z limitem
 › ABC inwestora › Analiza fundamentalna › Analiza makrootoczenia

Analiza makrootoczenia

admin Grudzień 3, 2016     No Comment    

Każde przedsiębiorstwo jest częścią gospodarki i nie może istnieć samoistnie. Stałość i niezmienność nie są cechami otoczenia, w którym funkcjonują współczesne organizacje. Przedsiębiorstwa są narażone na różnego rodzaju niekorzystne zjawiska zewnętrzne, na które nie mają wpływu. Makroekonomia koncentruje się na funkcjonowaniu gospodarki jako całości. Najważniejszą cechą makrootoczenia jest to, że bardzo silnie określa możliwości działania i rozwoju przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwo jednak nie jest w stanie zmienić tych warunków. Istnieją wyjątki od tej reguły, ale występują one dość rzadko. Przedsiębiorstwa o znacznym potencjale ekonomicznym i politycznym mogą oddziaływać na zmianę polityki gospodarczej. Wśród czynników mających wpływ na funkcjonowanie spółki najważniejsze są:

  • tempo wzrostu produktu krajowego (PKB),
  • stopa bezrobocia,
  • inflacja,
  • stopy procentowe,
  • wysokość deficytu budżetowego,
  • poziom długu finansów publicznych,
  • saldo bilansu handlowego i płatniczego,
  • prawo handlowe i podatkowe,
  • demografia,
  • sytuacja polityczna,
  • kursy walutowe.

Dodatkowo występuje wiele innych czynników, które są charakterystyczne dla danego obszaru działalności przedsiębiorstwa. Również sektory są mniej lub bardziej skorelowane z sytuacją gospodarczą kraju. Większość wymienionych wskaźników jest publikowana przez Główny Urząd Statystyczny. Analitycy korzystają również z zasobów Eurostatu. Początkujący inwestorzy często analizę makrootoczenia ograniczają tylko i wyłącznie do analizy wskaźnika PKB. To duży błąd, ponieważ wskaźnik ten powinien być analizowany łącznie z pozostałymi danymi takim jak np. poziom zadłużenia państwa, wysokość deficytu budżetowego.

Produkt krajowy brutto (PKB) to wartość dóbr finalnych wytworzonych i świadczonych w gospodarce w ciągu jednego roku (z uwzględnieniem wymiany z zagranicą) i zakupionych w tym roku przez konsumentów, producentów i państwo.

Wzrost PKB oznacza dobrą sytuację makroekonomiczną kraju. Występuje wtedy wzrost wartości netto eksportu, napływają nowe inwestycje zagraniczne i przede wszystkim wzrasta produkcja przemysłowa. Poddając analizie dynamikę wzrostu PKB, należy zwrócić uwagę na poszczególne części składowe PKB i dokonać analizy ich wpływu na końcową wartość Produktu Krajowego Brutto. W ostatnich kilkunastu latach czynnikiem, który w znaczący sposób wpływał na wzrost PKB były inwestycje infrastrukturalne. Inwestycje te wynikały z przygotowań Polski do Euro 2012. Obecnie, jak i w najbliższych latach wpływ tego czynnika na ogólną wartość PKB jest mniejszy i będzie stale spadał. Ważnym elementem oddziałującym na wartość PKB jest eksport. Dodatnia wartość eksportu świadczy o konkurencyjności rodzimej gospodarki w stosunku do gospodarek innych państw. W przypadku analizy tego czynnika należy wziąć pod uwagę przewagi konkurencyjne, które mogą objawiać się poprzez rozwój technologiczny, unikalne zasoby czy niskie koszty pracy.

Kolejnym ważnym aspektem, który nie jest bezpośrednio ujęty jako część składowa PKB jest demografia. Warto śledzić informacje przedstawiające zmiany zachodzące w strukturze społeczeństwa. Informacje takie jak: liczba osób w wieku produkcyjnym, liczba osób mogących zasilić rynek pracy, liczba emerytów, współczynnik dzietności, świadczą o sile rynku.

Wzrost wartości PKB jest skorelowany ze spadkiem stopy bezrobocia a także z umacnianiem się waluty. Bezrobocie to sytuacja, w której ludzie chcą pracować i poszukują pracy przy istniejących stawkach płac, ale nie mogą jej zdobyć. Według ustawy za bezrobotnego nie uznaje się osób uczących się np. studentów oraz osób, które nie są zarejestrowane w Urzędzie Pracy.

Odczyt stopy bezrobocia według obecnie obowiązującej definicji jest w znaczący sposób zaniżany w stosunku do faktycznego poziomu bezrobocia. Analizując stopy bezrobocia należy pamiętać o zjawisku, które w ekonomii jest nazywane naturalną stopą bezrobocia. Jest to stosunek liczby ludzi niepracujących z własnego wyboru lub zmuszonych nie pracować na skutek zmian strukturalnych w gospodarce do wielkości zasobów siły roboczej w danym okresie . Powszechnie przyjmuje się, że naturalne bezrobocie oscyluje od 3% do 5%. Poddając analizie bezrobocie należy zwrócić uwagę na przyczyny, które mogą wynikać z niedopasowania struktury pracowników na rynku oraz ich umiejętności do potrzeb. Pochodną bezrobocia jest zwalniająca gospodarka. Wysoka stopa bezrobocia wpływa na spadek konsumpcji wewnętrznej. Także zbyt niska stopa bezrobocia negatywnie wpływa na gospodarkę, co przejawia się wyższymi żądaniami płacowymi pracowników, a co za tym idzie doprowadza do zwiększenia inflacji.

Przez inflację należy rozumieć proces wzrostu ogólnego poziomu cen. Inflacja występuje, gdy rosną ceny różnorodnych dóbr takich jak np. mięso, benzyna, maszyny, grunty, chleb . W przypadku inflacji należy zwrócić uwagę na dwa elementy. W pierwszej kolejności należy sobie uświadomić, że inflacja to proces, który występuje w dłuższej perspektywie. Tak więc wzrost cen spowodowany podniesieniem stawki VAT nie jest inflacją. W praktyce niezwykle trudno odróżnić inflacyjny bądź nieinflacyjny wzrost cen. Drugim równie ważnym elementem jest stwierdzenie dotyczące wzrostu ogólnego poziomu cen. Oznacza to, że wzrost ceny danego produktu przy jednoczesnym spadku cen pozostałych produktów nie przełoży się na średni poziom cen, a zatem w takim przypadku nie możemy mówić o inflacji. Wysoka inflacja oznacza, że realne dochody przedsiębiorstw oraz ludności, pomimo nominalnych wzrostów realnie mają mniejszą siłę nabywczą. Przekłada się to również na wzrost kosztów obsługi długu i negatywnie wpływa na wzrost gospodarczy. Zjawisko inflacji jest naturalne i nie stanowi zagrożenia dla gospodarki, gdy mieści w określonych ramach, które wyznacza w Polsce Rada Polityki Pieniężnej (RPP). Obecnie cel inflacyjny określony przez RPP wynosi 2,5% +/- 1%. Oznacza to, że inflacja mieszcząca się w przedziale 1,5% a 3,5%, jak widać na rysunku 4, jest akceptowana. Przekroczenie któregoś z tych progów powoduje interwencję Narodowego Banku Polskiego (NBP).

Przeciwieństwem inflacji jest deflacja, występująca gdy poziom inflacji spada poniżej 0. Deflacja prowadzi do stagnacji i spadku rentowności przedsiębiorstw.

Rada Polityki Pieniężnej może oddziaływać na wartość wskaźnika inflacji podnosząc lub zmniejszając stopy procentowe. Stopa procentowa jest ceną płaconą za korzystanie z cudzych pieniędzy. Tak więc wysokość stóp procentowych wpływa na koszt pozyskania kapitału dłużnego. Zmiana stóp procentowych jest narzędziem, które służy do stymulowania gospodarki. Przeprowadzając analizę makrootoczenia należy zwrócić uwagę na wysokość stóp procentowych, a także poddać analizie poprzednie decyzję RPP, co pozwoli określić czy stopy procentowe znajdują się w fazie obniżek lub podwyżek. Obniżka stóp procentowych jest zjawiskiem pożądanym przez przedsiębiorców, ponieważ oznacza większą liczbę środków, które można przeznaczyć na inwestycje.

Kolejnym niemniej ważnym elementem analizy makroekonomicznej jest deficyt budżetowy. Przyczyną deficytu budżetowego jest różnica pomiędzy dochodami państwa a wydatkami w danym roku budżetowym. Zbyt wysoki deficyt utrzymujący się w dłuższym okresie wpływa negatywnie na stan gospodarki, bowiem część środków, które w przyszłości pozyska państwo zostanie przekazana na spłatę zobowiązań zamiast na rozwój. Utrzymujący się deficyt budżetowy prowadzi do narastania długu finansów publicznych. Aby ograniczyć deficyt często rząd sięga do kieszeni obywateli np. poprzez podniesienie stawek VAT, dodatkową emisję pieniądza. Podnoszone są również podatki od dochodów przedsiębiorstw. Prowadzi to do negatywnych skutków ekonomicznych, ponieważ zmniejsza skłonność do inwestycji. Poziom i forma opodatkowania przedsiębiorstw należą do ważniejszych czynników, które w bezpośredni sposób wpływają na atrakcyjność gospodarki.

Nie bez znaczenia pozostaje kwestia stabilności kursu walutowego. Umacnianie kursu rodzimej waluty powoduje dopływ kapitału zagranicznego i wzrost inwestycji infrastrukturalnych, a to z kolei przekłada się na wzrost PKB. Z uwagi jednak na zmianę polityki Komisji Europejskiej dotyczącej zmniejszania inwestycji w państwach członkowskich, pozytywny wpływ tego czynnika na PKB będzie się zmniejszał w czasie.

Etapy analizy fundamentalnej:

1. Analiza makrootoczenia
2. Analiza sektorowa
3. Analiza sytuacji spółki
4. Analiza finansowa
5. Wycena

TAKŻE NA GIEŁDA DLA POCZĄTKUJĄCYCH

  • Polska gospodarka wyraźnie zwalniaPolska gospodarka wyraźnie zwalnia
  • Wielki powrót inflacji w PolsceWielki powrót inflacji w Polsce
  • Główne założenia polityki gospodarczej TrumpaGłówne założenia polityki gospodarczej Trumpa
Udostępnij
Tweetnij
+1
Udostępnij
ABC inwestora Analiza fundamentalna
bezrobociedeflacjagospodarkainflacjamakroekonomiaPKBRada Polityki Pieniężnej (RPP)

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Inflacja w Polsce

admin ― Marzec 2, 2017 | No Comment

Wielki powrót inflacji w Polsce

Zgodnie z oczekiwaniami analityków inflacja w Polsce przyspiesza. W lutym ceny w sklepach były średnio o 2,2 proc. wyższe niż

admin ― Styczeń 31, 2017 | No Comment

Polska gospodarka wyraźnie zwalnia

admin ― Styczeń 20, 2017 | No Comment

Główne założenia polityki gospodarczej Trumpa

o mnie

Aram Woźniak

Inwestor Giełdowy
Na GPW od lipca 2011 r.


Inwestuję na podstawie analizy fundamentalnej, która koncentruje się na otoczeniu ekonomicznym spółki. Poddaję analizie kondycję finansową spółki, silne i słabe strony, perspektywy rozwoju a także otoczenie makroekonomiczne, co pozwala na wybór podmiotu o najlepszych możliwościach wzrostu zysków w przyszłości. Stosuję strategię długoterminowego inwestowania pieniędzy na giełdzie w oparciu o zasady stosowane przez Warrena Buffetta i Benjamina Grahama.

Konto Direct z Moim ING

mój portfel

Alumetal (AML)
Cyfrowy polsat (CPS)
Dom development (DOM)
Livechat software (LVC)
Wirtualna polska holding (WPL)

Marzec 2017 +4,63%

sprawdź szczegóły >>

Analizy papierów wartościowych w ramach projektu "Mój portfel" są tylko i wyłącznie subiektywną opinią autora i nie są rekomendacją w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Stąd autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.

Konto Direct z Moim ING

obserwowane

11 bit studios SA (11B)
ABC Data SA (ABC)
Alta S.A. (AAT)
Amica Wronki SA (AMC)
Benefit Systems SA (BFT)
Budimex SA (BDX)
CCC S.A. (CCC)
CD Projekt SA (CDR)
Ciech SA (CIE)
Cyfrowy Polsat SA (CPS)
Energa S.A. (ENG)
Eurocash SA (EUR)
Fabryka Mebli Forte SA (FTE)
Grupa Azoty SA (ATT)
Inter Cars SA (CAR)
KGHM Polska Miedź SA (KGH)
Livechat Software S.A. (LVC)
Polska Grupa Energetyczna SA (PGE)
Polski Koncern Naftowy ORLEN SA (PKN)
PKP Cargo S.A. (PKP)
Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU)
Trakcja Polska SA (TRK))
URSUS SA (URS)
Wirtualna Polska Holding S.A. (WPL)

Tagi

akcje Alumetal (AML) analiza fundamentalna analiza techniczna Cyfrowy Polsat Cyfrowy polsat (CPS) dni bez sesji Dom develoment (DOM) Donald Trump dywidenda F-35 fazy sesji giełda gospodarka gpw GUS harmonogram sesji inflacja konto maklerskie Livechat software (LVC) Lockheed Martin Corporation mój portfel notowania ciągłe notowanie jednolite PKB Po Cenie Rynkowej Po Każdej Cenie rachunek akcje rachunek inwestycyjny rachunek maklerski raport Rodzaje zleceń maklerskich USA Warren Buffett WIG WIG20 Wirtualna polska holding (WPL) wycena spółki wyniki zlecenia giełdowe zlecenie maklerskie Zlecenie PEG Zlecenie PKC zlecenie STOP Loss Zlecenie z limitem

IKZE

Tweets by GieldaDlaCiebie

Konto Direct z Moim ING

Kondrat Wina Wybrane

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW (2019-02-15 18:59)
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
  • "Przygotuj się na najgorsze". Analitycy punktują 7 czynników ryzyka na 2019 rok
    Wyjście Włoch z Unii Europejskiej, konflikt na Bliskim Wschodzie i brexit bez porozumienia - to tylko kilka zagrożeń, których świadomi powinni być inwestorzy. Eksperci ostrzegają przed poważnymi turbulencjami na rynkach finansowych.
  • Były minister mówi o ręcznym sterowaniu. Zarządy spółek mogą odpowiedzieć za brak podwyżek
    Ceny prądu od stycznia nie wzrosną - takie jest ostatnie stanowisko rządu. Były minister gospodarki wylicza powody, dla których stawki muszą być wyższe. Oczy zwrócone są na zarządy spółek energetycznych, które za straty z tego tytułu mogą odpowiedzieć nawet karnie.
  • Reserved podsumowuje rok na Oxford Street. Jeden salon sprzedał towar za prawie 50 mln zł
    Pierwszy salon Reserved w Londynie ma już rok. W tym czasie sprzedał ponad 700 tys. sztuk odzieży. Kolejnym krokiem jest współpraca z magazynem Vogue.
  • Gigantyczna inwestycja Anwilu. Firma urośnie o połowę
    Anwil chce zwiększyć skalę działania. I to aż o połowę. Dzięki ponad miliardowej inwestycji za trzy lata będzie produkować prawie półtora miliona ton nawozów.
  • Prognozy rynkowe na 2019 rok. Trudny czas przed giełdą i stabilizacja złotego
    Giełdy zaserwowały inwestorom ostrą jazdę w 2018 roku. Niestety bilans dla większości nie jest korzystny. Kolejne 12 miesięcy też nie będą łatwym czasem. Analitycy ostrzegają przed spadkami cen akcji, ale wierzą, że złoty nie podda się gorszym nastrojom.
  • Bugaj: poprawy klimatu ciąg dalszy
    Wczorajsza sesja przełamała wcześniejszą złą passę krajowego rynku. Wzrostom towarzyszyły większe obroty oraz dobre zachowanie spółek tradycyjnie kojarzonych z działalnością kapitału zagranicznego. Wygląda więc na to, że inwestorzy zagraniczni wykorzystują poprawę globalnego klimatu do zakupu polskich akcji i dzisiaj ten trend był kontynuowany.
Wspierane przez Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Statystyki GPW - 15 lutego, 17:00
Największe wzrosty - notowania giełdowe
Walor
Medicalgorithmics SA Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
Energoinstal SA
Everest Investments SA
Plaza Centers NV
Wspierane przez Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Statystyki GPW - 15 lutego, 17:00
Największe spadki - notowania giełdowe
Walor
Eurohold Bulgaria AD Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
PBS Finanse SA
Bumech SA w restrukturyzacji
Dekpol SA
Wspierane przez Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Statystyki GPW - 15 lutego, 17:00
Największe obroty - notowania giełdowe
Walor
PKO BP SA Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
PKN Orlen SA
PZU SA
KGHM Polska Miedź SA
Wspierane przez Money.pl

Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2019-02-15
USD 3,8326 -0,49%
EUR 4,3243 -0,35%
CHF 3,8081 -0,26%
GBP 4,9104 -0,66%
Wspierane przez Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Wiadomości z kraju
  • Ranking kredytów hipotecznych - styczeń 2019
    Sprawdziłam, jaki jest koszt kredytu hipotecznego w kwocie 256 tys. zł. Uwierzysz, że różnica w opłatach pomiędzy najtańszą i najdroższą ofertą wynosi aż 37 tys. zł? Właśnie dlatego zanim skorzystasz z finansowania na zakup domu czy mieszkania porównaj, co mają ci do zaproponowania banki.
  • Ranking kont dla firm – styczeń 2019
    Porównałem 18 kont firmowych i znalazłem wśród nich najlepszą ofertę dla przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą od 6 miesięcy. Zwycięzcą zostało Konto FIRMA TO JA Idea Banku. Sprawdźmy, co zadecydowało o jego wygranej.
  • Ile warte jest obywatelstwo? Oto najpotężniejsze paszporty świata
    Prawo do swobodnego poruszania się po całym świecie to luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Umowy międzynarodowe gwarantują swobodny przepływ wyłącznie obywatelom określonych państw, a o wszystkim decyduje jeden dokument... trzymany w garści paszport. To on, w zależności od miejsca wydania, daje lub odbiera możliwość przekraczania granic.
  • Kalendarz niedziel handlowych 2019. Zasada jest prosta
    - Jestem przeciw - najczęściej słyszeliśmy od klientów centrum handlowego, których pytaliśmy o to, co myślą o zakazie handlu w niedziele. W tym roku przepisy są jeszcze ostrzejsze. By się nie pomylić, można skorzystać z naszego kalendarza niedziel handlowych.
  • Leasing komputera do firmy za 100 złotych miesięcznie. Tak tanio jeszcze nie było
    Kiedy prowadzisz biznes, od komputera wymagasz dwóch rzeczy – niezawodności i niskiej ceny. I chociaż mogłoby się wydawać, że jedno wyklucza drugie – jest rozwiązanie, które łączy te dwie cechy. To leasing komputera. Już za 100 złotych miesięcznie możesz cieszyć się nowoczesnym sprzętem, a dodatkowo – wszystkie wydatki z tym związane możesz wrzucić w koszty prowadzenia działalności.
  • Polska płaca czterokrotnie niższa niż na Zachodzie. Prędko się to nie zmieni
    Rząd po raz kolejny podwyższył minimalne wynagrodzenie w Polsce. Chwali się, że w ten sposób nasz kraj dogania Europę Zachodnią. Problem w tym, że również tam rządzący fundują podwyżki najmniej zarabiającym, co sprawia, że dystans dzielący Polskę od Zachodu wciąż pozostaje duży. Jak bardzo? Zobaczcie, ile od 1 stycznia wynosi mindestlohn w Niemczech, SMIC we Francji i dlaczego wciąż polska pensja minimalna jest dwu-, trzy-, a nawet czterokrotnie niższa niż na Zachodzie.
Wspierane przez Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Wiadomości ze świata
  • Słowacja wprowadza podatek handlowy. W Polsce i na Węgrzech ten pomysł się nie sprawdził
    Słowacja zdecydowała się na dodatkowe opodatkowanie sieci handlowych. Prezydent zawetował ustawę, ale parlamentarzystom udało się ją obronić. Podobne podatki wprowadzono w Polsce i na Węgrzech, ale oba kraje zawiesiły jego stosowanie.
  • Brexit w martwym punkcie. Brytyjska premier robi dobrą minę do złej gry
    Brytyjska premier zapowiedziała, że będą kolejne rozmowy ws. gwarancji dla Wielkiej Brytanii w związku z wyjściem ze Wspólnoty. Tymczasem przywódcy „27” wyraźnie zaznaczyli, że o żadnych gwarancjach prawnych nie ma mowy.
  • Europa dwóch prędkości? Budżet strefy euro ma być częścią przyszłego budżetu UE
    Budżet strefy euro ma być częścią przyszłego budżetu UE na lata 2021-2027. Ma też podlegać wytycznym państw strefy euro.
  • Dla fanów motoryzacji i zabytków. To połączenie sprawdza się tylko na Węgrzech
    Węgry z fabrykami największych samochodowych koncernów to dziś motoryzacyjna potęgą Europy Środkowej. Każdy z zakładów zlokalizowany jest w miejscu, które warto odkryć. Szczególnie, że turyści wciąż jeszcze nie zaglądają tu zbyt często.
  • Koniec ery dodruku pieniądza. EBC zatrzymał się na pięciu bilionach euro
    Nie to, żeby była za bardzo rozpędzona, ale i tak według Europejskiego Banku Centralnego gospodarka w Unii ma spowolnić. Mimo tego bank zdecydował w czwartek o formalnym zakończeniu dodruku. Był już światowym rekordzistą i dalej podkręcać rekordu najwyraźniej się obawiał.
  • Theresa May zostaje. "Niezależnie od wyniku, to oznacza jej polityczny koniec"
    W tajnym głosowaniu torysi przegłosowali wotum zaufania dla dotychczasowej szefowej Partii Konserwatywnej. 200 posłów poparło przywództwo Theresy May. - Wniosek o wotum jest dowodem wielkiej frustracji części posłów partii konserwatywnej - twierdzi w rozmowie z money.pl prof. Tomasz G. Grosse.
Wspierane przez Money.pl

  • Aktualności
  • ABC inwestora
  • Mój portfel
  • Biblioteka inwestora
  • Kontakt
Copyright © GIEŁDA DLA POCZĄTKUJĄCYCH